КПІ-Телеком, науково-технічне об`єднання
 
На головну сторінкуНаписати листаМапа сайту



Напрямки діяльності
Напрямки діяльності

Телефонія

Телефонна телекомунікаційна система університету призначена для забезпечення підрозділів університету високоякісним телефонним зв’язком.

Одним з головних результатів діяльності НТО “КПІ-Телеком” за даним напрямом є введення в експлуатацію в 2003 р. нової цифрової телефонної станції Avaya DEFINITY SI. У Першу черга введення АТС була розрахована на 1200 номерів. Для підключення станції до районного телефонного вузла НТО “КПІ-Телеком” було побудовано оптичний канал, який також планується використовувати для організації швидкісного доступу до інших мереж передачі даних. В 2005 році НТО “КПІ-Телеком” провело роботи по введенню в експлуатацію другої черги АТС, що дало можливість розширити телефонну номерну ємність ще на 1000 номерів. Для поліпшення інформаційно-довідкових послуг підготовлено та надруковано новий телефонний довідник університету, який розповсюджено у підрозділи, реалізовано базу даних телефонних номерів та пошукову систему по базі, якою можна скористатися з сайту університету ( http://www.ntu-kpi.kiev.ua/search/ ).

В 2006 році НТО «КПІ-Телеком» продовжувало роботи по подальшому розвитку телекомунікаційної мережі університету, збільшенню надійності її роботи та продуктивності. Було проведено ряд організаційних та технічних заходів по підключенню університетської АТС до ще однієї районної станції (додатково до 454 АТС підключились до 406 АТС) та отриманню нової номерної ємності на 1000 номерів. Зараз номерна ємність, яка закріплена за університетом складає 2200 номерів.

Комп’ютерна мережа

Основу інформаційної інфраструктури університету становить інформаційна мережа, яка розвивається та обслуговується НТО “КПІ-Телеком”.

Призначення інформаційної мережі НТУУ “КПІ”:
  • об’єднання локальних мереж підрозділів та гуртожитків в єдину інформаційну мережу і організація ефективного доступу до централізованих інформаційних ресурсів університету;
  • апаратна підтримка інформаційних систем керування університетом, корпоративних баз даних та програмних додатків, систем дистанційного навчання;
  • підтримка інформаційних вузлів університету та інформаційного наповнення цих вузлів.

Станом на грудень 2006 р. підключено до кампусової мережі 29 корпусів університету. По оптичних каналах – 24 корпуси (1, 2, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 30, 31, 35, бібліотека, поліклініка НТУУ “КПІ”). По мідних каналах – 5 корпусів (4, 8, 23, 24, 28). З метою збільшення пропускної спроможності мережі наприкінці 2003 р. проведено модернізацію магістрального обладнання комп’ютерної мережі шляхом переходу на гігабітні технології. В 2004 р. НТО “КПІ-Телеком” почало роботи по модернізації та розвитку комп’ютерної мережі в студмістечку (створено центральний гігабітний комутаційний вузол студмістечка в 31 корпусі, та комутаційний вузол в 6 гуртожитку; створено оптичний канал для підключення центрального вузла студмістечка до центрального вузла кампусової мережі в 7 корпусі; заведено нові лінії в 3 та 8 гуртожитки; створено оптичні канали в 1, 4, 7, 21 гуртожитки). Станом на кінець 2004 р. 7 гуртожитків університету (1, 4, 6, 7, 8, 11, 19) підключено до мережі по оптичним каналам з використанням сучасних високошвидкісних технологій передачі даних на швидкості 1 Гб/с. В 2005 та 2006 роках підключено по оптичному каналу на швидкості 1 Гб/с 3, 10, 12, 15, 18 та 20 гуртожитків.

Станом на грудень 2006 року, вже 14 гуртожитків університету (1, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 15, 18, 19, 20, 21) мають підключення до оптичної мережі. На 2007 р. заплановано створити оптичні канали в 9, 13, 14, 16, 17, 22 гуртожитки і повністю завершити роботи по створенню високошвидкісної опорної оптичної мережі в студмістечку.

З поточною структурою мережі можна ознайомитись за адресою http://noc.ntu-kpi.kiev.ua/maps/KPI-Campus-current-screen.png . Зараз підтримку інформаційних сервісів та ресурсів мережі забезпечують 11 центральних серверів, 18 серверів підрозділів та 20 сервер в гуртожитках.
З метою збільшення надійності роботи мережі у 2006 році виконані роботи по забезпеченню безперебійним електроживленням з досить тривалим часом автономної роботи центральної серверної групи та центральних вузлів мережі в 7 корпусі (ядро мережі навчальних корпусів) та 31 корпусі (ядро мережі студмістечка). Для забезпечення вимог усіх мережених додатків по продуктивності встановлюється новий потужний комутатор в ядро кампусової мережі. Це надасть змогу реалізовувати в мережі нові проекти, які потребують специфічних ресурсів (наприклад, IP-телефонія, передача телевізійних каналів по мережі і т.і.). Запланований строк завершення робіт – січень 2007 року.

Для підключення до мережі співробітників університету, які проживають в будинках на території кампусу, у 2006 році було реалізовано проект мережі доступу на базі сучасної швидкісної технології цифрової абонентської лінії (ADSL) по існуючим телефонним лініям зв’язку. Крім того підключено до університетської АТС та підготовлено до експлуатації сервер доступу, якій надасть можливість співробітникам університету підключатись до ресурсів мережі (в перш за все до власної електронної скриньки та Інтернет-каналу) по комутованим телефонним лініям з власної оселі. Цей проект буде повністю введено в експлуатацію на початку 2007 року.

Враховуючи досить широке поширення серед студентів університету ноутбуків, було розгорнуто ряд точок бездротового доступу. Такі точки доступу є в 7-му корпусі, та в приміщенні НТСА (1 корпус). Точка доступу в 7-му корпусі відкрита для гостьового доступу і дає можливість студентам з власними ноутбуками підключитись до мережі університету та отримати безкоштовний доступ в Інтернет. В 2007 році планується встановити ще ряд гостьових точок бездротового доступу на території кампусу (в першу чергу в бібліотеці НТУУ «КПІ»).

НТО “КПІ-Телеком” надає активну допомогу підрозділам по створенню власних локальних мереж. Так НТО “КПІ-Телеком” було створено локальну комп’ютерну мережу на 218 робочих місць в бібліотеці НТУУ “КПІ”, де студенти університету мають можливість не тільки користуватись внутрішніми інформаційними ресурсами бібліотеки, а і безкоштовно користуватись інформаційними ресурсами мережі Інтернет; мережі факультету біотехнологій ( на 31 робоче місце), приймальній комісії університету (на 33 робочих місця), факультету електроніки (на 22 робочих місця), управлінню міжнародних зв’язків (на 118 робочих місць), медико-інженерному факультету (на 23 робочих місця), факультету соціології (на 14 робочих місць), інституту інформаційних технологій в освіті (на 70 робочих місць), технополісу на 22 робочих місця, департаменту навчально-виховної роботи на 19 робочих місць. Крім того до комп’ютерної мережі додатково підключено близько 200 комп’ютерів в різних корпусах університету.

В 2006 році було створено локальних мереж в підрозділах та виконано підключень окремих комп’ютерів до мережі загальною кількістю 350 комп’ютерів. До інформаційної мережі підключені усі центральні служби університету, закінчено роботи по підключенню до мережі деканатів, як стаціонарних так і заочних, усіх факультетів та навчальних інститутів (крім ВІТІ).

Зовнішні канали

Враховуючи зростаючі потреби підрозділів університету по доступу до глобальних інформаційних мереж НТО “КПІ-Телеком” було створено власний оптичний канал до центральної площадки операторів за адресою Леонтовича 9, корпус 3. З середини 2005 року збільшено зовнішній інформаційний канал університету до 2,5 Мб/с та створено 100 Мб/с канал до “українського” сегменту мережі Інтернет. Для надання можливості підрозділам університету участі у міжнародних навчальних проектах (в першу чергу по телемедицині) створено супутниковий приймальний канал.

У 2006 році завершено побудову власного каналу до сегменту UA-IX та підключення на швидкості 1 Гб/с. Розширено Інтернет канал до сумарної пропускної здатності 10 Мбіт/с.

Обсяг отриманої користувачами мережі інформації з інтернету збільшився з 210 ГБ в січні 2004 р. до 3000 ГБ в жовтні 2005 р. У листопаді 2006 року, ця цифра складала вже 59000 ГБайт. Враховуючи, що практично усі навчальні підрозділи університету мають власні локальні мережі, які підключені до інформаційної мережі університету, а доступ до українського сегменту мережі Інтернет є безкоштовним та необмеженим, то можна сказати, що практично усі студенти та співробітники університету є користувачами Інтернет-ресурсів. Тільки в студмістечку кількість таких користувачів з власними персональними комп’ютерами, підключеними до мережі, наближається до 10000 осіб.

Інформаційні ресурси

В університеті існують такі інформаційні ресурси та прикладні програмні додатки:

  1. Інформаційний сайт університету (супроводжується та поновлюється НТО “КПІ-Телеком”) – http://www.ntu-kpi.kiev.ua/ ;
  2. WAP-версія інформаційного сайту університету (адмініструється, супроводжується та поновлюється НТО “КПІ-Телеком”) – http://wap.ntu-kpi.kiev.ua/ ;
  3. Внутрішній інформаційний портал з нормативними документами університету та системою електронного документообігу нормативних документів (адмініструється, супроводжується та поновлюється НТО “КПІ-Телеком”) – http://www.document.ntu-kpi.kiev.ua/ ;
  4. В підрозділах наукового напряму реалізовано систему безпаперового обміну інформацією та документами; постійно поновлюється інформація на сайті про гранти, конкурси НДР і. т.і. ;
  5. В підрозділах навчального напряму використовуються:
    а) система автоматизації діяльності приймальної комісії “Абітурієнт” – (адмініструється та супроводжується персоналом приймальної комісії);
    б) система автоматизації навчально діяльності “Деканат” – (проходить апробацію на факультетах);
    в) автоматизована система планування навчального процесу (адмініструється та супроводжується ІОЦ забезпечення навчального процесу);
  6. В бібліотеці – бібліотечна система ALEF (супроводжується та поновлюється співробітниками бібліотеки та розробниками) – http://library.ntu-kpi.kiev.ua:4505/ALEPH0/ ;
  7. Інформаційні ресурси інституту інформаційних технологій в освіті (супроводжується та поновлюється співробітниками ІІТО) – http://www.udec.ntu-kpi.kiev.ua/ ;
  8. Інформаційні сайти та інші ресурси підрозділів (частина розміщена на центральному сервері університету – адмініструється, супроводжується та поновлюється НТО “КПІ-Телеком”, частина на серверах підрозділів – адмініструється, супроводжується та поновлюється персоналом підрозділу;
  9. Інформаційні ресурси на серверах гуртожитків (адмініструється, супроводжується та поновлюється адміністраторами та студентами відповідного гуртожитку, які роблять це за власною ініціативою).

Розпочато новий пілотний проект – “Засоби дистанційного навчання для очного та заочного навчання НТУУ “«КПІ” (адреса – http://moodle.ntu-kpi.kiev.ua). На кінець 2006 року, в системі розміщено понад 30 навчальних матеріалів (конспектів лекцій, методичних посібників по лабораторним роботам, РГР та інше). У створенні навчальних курсів приймають участь викладачі фізико- технічного інституту, ІПСА (кафедри ММСА та САПР), ІТС та інші. Понад 200 студентів приймає участь у навчанні по певним дисциплінам. Розробляється та встановлюється матеріал ще по 10 навчальним дисциплінам. Лабораторія “Інформ” НТО “КПІ-Телеком” виконує функції консультацій, допомоги, розробки методичного матеріалу по встановленню та супроводженню навчальних дисциплін в системі “MOODLE” для їх використання при стаціонарному та заочному навчанні.

В університеті з 2005 року працює власний електронний “форум” (http://forum.ntu-kpi.kiev.ua/), який можна вважати дискусійним клубом по різним тематикам. Під’єднатися до цього форуму і брати участь в його роботі можна і з мережі Інтернет. Його популярність постійно збільшується і кількість відвідувань вже перевищила цифру 6 мільйонів.

При підтримці НТО «КПІ-Телеком» створено ресурс для трансляції по мережі радіостанцій (http://netradio.ntu-kpi.kiev.ua/) .

Також, НТО «КПІ-Телеком проводить підтримку новітніх інформаційних ресурсів користувачів, наприклад сайту розкладу занять – http://timetable.ntu-kpi.kiev.ua/ .

Серед цікавих ресурсів, відкритих у 2006 році, слід особливо зазначити безкоштовний icq-шлюз для усім відомої мережі ICQ (доступний за адресою http://icq.ntu-kpi.kiev.ua) і bittorent-трекер (доступний за адресою http://bt.ntu-kpi.kiev.ua), що дозволяє ефективно робити обмін великими файлами багатьом користувачам, у противагу простому та відомому усім FTP-протоколу.

Швидко став популярним ресурс обміну файлами між користувачами усередині мережі КПІ та користувачами в UA-IX/Internet – FTP-сервер ftp://public.ntu-kpi.kiev.ua .

Організаційно-нормативна діяльність

Для взаємодії мережі НТУУ «КПІ» з мережею Інтернет в 2001 році на університет було зареєстровано блок з 256 зовнішніх IP адрес. Наприкінці 2005 р. весь цей блок було вичерпано (адреси розподілено під центральні сервери університету, сервери підрозділів, комп’ютери користувачів мережі). Для розширення блоку зовнішніх IP адрес НТО «КПІ-Телеком» в 2006 році провело реєстрацію університету у Європейському мережевому координаційному центрі (RIPE), який є реєстратором мережевих ідентифікаторів, таких, як IP адреси, автономні системи і т.і. В результаті цього, університет отримав статус локального Інтернет-реєстратора (LIR) та новий додатковий блок зовнішніх IP-адрес ( 2048 адрес). Т
епер університет має право самостійно розподіляти і реєструвати у Європейському мережевому координаційному центрі блоки зовнішніх адрес, які виділяються підрозділам та користувачам мережі, тобто отримав певний атрибут повноцінного Інтернет-провайдера.
Ще одним важливим кроком на шляху інтеграції університету у світовий інформаційний простір було підключення університету до Української мережі обміну трафіком (UA-IX). В результаті проведених НТО «КПІ-Телеком» заходів було створено власний канал с пропускною спроможністю 1 Гбіт/с до точки обміну трафіком і університет став безпосереднім учасником даної мережі. Це дало змогу надати безкоштовний, якісний, високошвидкісний доступ до інформаційних ресурсів українського сегменту мережі Інтернет усім співробітникам та студентам університету.

Для активізації робіт з розвитку інформаційних ресурсів університету згідно наказу ректора університету № 2-61 від 21.05.04 р. створено комісію з питань розвитку інформаційної інфраструктури університету, а НТО “КПІ-Телеком” було доручено провести ряд робіт, направлених на подальший розвиток інформаційних ресурсів університету.

Комісія разом з НТО “КПІ-Телеком” розробила та реалізувала план заходів по вдосконаленню інформаційної інфраструктури університету, а саме:
  • Розроблено, затверджено та роздано в підрозділи пакет нормативних документів, які регламентують основні питання підключення та використання інформаційних ресурсів мережі;
  • Підготовлено наказ про забезпечення ефективного функціонування електронної пошти в університеті (наказ №2-220 від 2.11.04 р.);
  • Підготовлено та затверджено нове положення про телекомунікаційну мережу НТУУ "КПІ" та правила користування мережею;

На виконання наказу № 2-61 від 21.05.04 р. НТО “КПІ-Телеком”:

  • Відкрито службові електронні адреси усім підрозділам університету на центральному серверу університету;
  • Розроблено структуру внутрішнього інформаційного порталу, та почалося створення його інформаційного наповнення;
  • Реалізовано механізм електронного обміну нормативними документами для розміщення їх на інформаційному порталі та розсилки по підрозділам університету;
  • Закінчуються роботи по створенню та розміщенню на внутрішньому інформаційному порталі бази телефонів і електронних адрес підрозділів.

Інформаційні послуги

НТО “КПІ-Телеком” надає підрозділам університету та студентам такий набір послуг:

  • Доступ до ресурсів внутрішньої мережі НТУУ “КПІ” з можливістю використання електронної пошти та розміщення сайту підрозділу на центральному серверу університету з зовнішнім і внутрішнім доступом до сайту.
  • Доступ до мережі інтернет через проксі-сервер з помегабайтною оплатою (використовується більшістю підрозділів університету).
  • Доступ до мережі інтернет без використання проксі-сервера з наданням “зовнішньої” IP- адреси для сервера підрозділу з помегабайтною оплатою за трафік (використовується підрозділами університету, які мають власні сервери, ведуть на них сайт підрозділу, забезпечують своїх співробітників послугами електронної пошти та централізованим доступом в інтернет ).
  • Доступ до мережі інтернет без використання проксі-сервера з наданням “зовнішньої” IP- адреси для сервера підрозділу з фіксованим каналом в “світовий” інтернет (швидкість вхідного/вихідного потоків вибирає користувач) і каналом 100 Мб/с в “український” інтернет без обмеження обсягу “світового” та “українського” трафіку за фіксовану місячну абонентську плату.
  • Додаткові послуги (підключення вузлів користувачів до мережі, встановлення та налагодження операційних систем та мережевих сервісів, відкриття та підтримка по заявці користувачів доменних імен в різних зонах, хостинг, розробка веб-сайтів, надання зовнішнього SSH-доступу для адміністраторів підрозділу та адміністраторів гуртожитків і т.і.).

НТО “КПІ-Телеком” на центральному ФТП-сервері університету постійно оновлює бази найбільш поширених антивірусних програм (AVP, Clamav, DrWEB, Semantec). Також НТО “КПІ-Телеком” встановило сервер для оновлення продуктів Microsoft, що також дає можливість користувачам мережі оновлювати програмні продукти без виходу в мережу інтернет і, відповідно, не витрачати кошти на такий трафік.

Для підрозділів університету НТО «КПІ-Телеком» безкоштовно розміщує сайти підрозділів на центральному сервері з організацією доступу до цих сайтів і з зовнішніх мереж. Зараз 14 підрозділів університету користуються такою послугою. Також, це можливо і для індивідуальних користувачів проекти яких представляють інтерес для широкого кола користувачів як мережі університету, так і за її межами.

Нові проекти

В 2005 р. НТО «КПІ-Телеком» розпочато роботи по створенню нового інформаційного порталу університету, який дозволить користувачам отримати швидкій доступ до інформаційних ресурсів усіх підрозділів університету. В рамках порталу планується реалізувати автоматизований моніторинг загальних інформаційних ресурсів, динамічне керування структурою та змістом порталу, створення динамічних словників та реалізація пошуку, розробка та впровадження комунікаційних засобів для спілкування відвідувачів порталу.

Перша версія порталу побачить світ в середині 2007 року.

З метою покращення обслуговування користувачів мережі та розвитку нових інформаційних ресурсів НТО «КПІ-Телеком» в 2006 році почав розробляти ряд нових проектів. Це, перш за все, організація нової схеми доступу до Інтернет-ресурсів, створення новоі білінгової системи та організація системи електронних платежів. Ця система забезпечує можливість під’єднатися до системи Інтернет-банкінгу і дозволить користувачам сплачувати за надані інформаційно-телекомунікаційні послуги за допомогою платіжних пластикових карток. Зараз закінчується етап тестування вищевказаних систем і з початку 2007 р. вони будуть введені в експлуатацію.

Слід зазначити, що кількість користувачів постійно збільшується, і поступово, для НТО “КПІ-Телеком” постала проблема у автоматичному веденні бази повідомлень, які надходять від десятків користувачів щодня. Для вирішення такого питання у тестовому режимі запущено систему відслідковування заявок користувачів (Request Tracker). На даний момент, система доступна у мережі та UA-IX/Internet за адресою http://rt.ntu-kpi.kiev.ua .

Вона дозволяє користувачу відслідковувати процес вирішення його питання чи проблеми через веб-інтерфейс; автоматично повідомляє про надходження відповіді; автоматизує роботу персоналу. Якщо у користувача немає можливості скористатися поштовою скринькою, він, як зареєстрований користувач, зможе відправити повідомлення через веб-інтерфейс.
Знаходять своє відображення в діяльності НТО «КПІ-Телеком» і інші сучасні тенденції розвитку інформаційно-телекомунікаційних технологій.

Проводяться роботи по проекту реалізації IP-телефонії в мережі університету, проекту організації якісної трансляції телевізійних каналів через мережу.

Інформація про НТО «КПІ-Телеком» в засобах массової інформації та електронних ресурсах

Телекомунікаційна мережа НТУУ”КПІ” – http://iii.kiev.ua/ukr/kpi1.html .

Щотижнева газета Національного технічного університету України "КПІ" "Київський політехнік" № 27 – http://www.ntu-kpi.kiev.ua/newspaper/527-8.html .

Офіційний сайт Національного технічного університету України "КПІ", Наука в НТУУ “КПІ”: стан та перспективи – http://www.ntu-kpi.kiev.ua/newspaper/article_603-3.html .

Офіційний сайи Національного технічного університету України "КПІ", “Сучасні технологiї у навчальному процесi” – http://www.ntu-kpi.kiev.ua/education/technics.html .

Щотижнева газета Національного технічного університету України "КПІ" "Київський політехнік" № 39 – http://www.ntu-kpi.kiev.ua/newspaper/640-10.php .



Версія для друкуВерсія для друку